Zakładanie trawników. Co jest najważniejsze?

Założenie trawnika w ogródku nie przysporzy nam poważniejszych problemów – nawet, jeśli nasze praktyczne umiejętności nie okażą się zbyt duże. Problemy z pewnością pojawią się jednak, jeżeli niezbędne będzie zakładanie trawników o sporej powierzchni oraz zlokalizowanych w reprezentacyjnych miejscach – na przykład w pobliżu placówek dydaktycznych, przed urzędowymi budynkami lub w centrach miast. Podobne trawniki powinny wszak doskonale wyglądać oraz poradzić sobie z także naprawdę nasilonym użytkowaniem. Zakładanie trawników warto zatem powierzyć specjalistom oraz zyskać gwarancję, że rezultaty okażą się satysfakcjonujące. O czym więc musimy pamiętać przy poszukiwaniach ekipy świadczącej tego rodzaju usługi ogrodnicze?

Zakładanie trawników a rodzaje traw

Firmy świadczące zakładanie trawników wykorzystują dwa rodzaje traw – z darni lub wysiewu. Wszystkie posiadają odmienne wady i zalety. Te pierwsze wykorzystywane są w szczególności podczas zakładania trawników o niewielkiej wielkości. Ich plusy to zwłaszcza bezproblemowy montaż (również na skarpach) oraz natychmiastowo widoczne efekty, jak również odporność na wodę oraz chłód. Trawniki z nasion są z kolei dużo tańsze od trawników z darni (przez co świetnie sprawdzają się w stosowaniu na sporych powierzchniach) oraz potrzebują mniej skomplikowanej pielęgnacji.

Zakładanie trawników – sprzęt i kwalifikacje

Jak nietrudno stwierdzić, zakładanie większych trawników w reprezentacyjnych miejscach wymaga sporej wiedzy oraz wykorzystania odpowiednich sprzętów (na przykład agregatorów czy spychaczy) i materiałów. Dlatego zanim wybierzemy usługi konkretnej firmy, staranie przemyślmy wszelkie za i przeciw. Bezwzględnie dowiedzmy się, jakimi maszynami dysponują jej pracownicy oraz czy mają wystarczające kwalifikacje. Dobrym wyjściem okaże się również wyszukanie komentarzy na temat przedsiębiorstwa w sieci – możliwe, iż ustrzeżemy się w ten sposób przykrych niespodzianek.