Dumortieryt – rzadki minerał o ciekawych właściwościach

Dumortieryt to bardzo ciekawy, a niezwykle rzadki minerał, który odkryty został dopiero w XIX wieku. Jakie są jego właściwości?

Dziwna nazwa minerału pochodzi od nazwiska francuskiego paleontologa. M.E. Dumortier żył w XIX wieku i o jego odkryciach wiadomo w zasadzie niewiele. Można powiedzieć, że gdyby nie minerał, jego nazwisko nie przeszłoby do historii. Kamień opisany został po raz pierwszy w zasadzie już po jego śmierci, w 1881 roku, nazwa jest zatem wyrazem hołdu. Jak na minerały, jest zatem dość młody – o jego istnieniu dowiedzieliśmy się nieco ponad 100 lat temu.

Dumortieryt jest minerałem należącym do rodziny krzemianów. Występuje dość rzadko, głównie we Francji, Austrii, we Włoszech, Norwegii oraz w Polsce (okolice Karpacza). Poza Europą spotkać można go w Kanadzie, na Madagaskarze, Sri Lance (kamienie głównie w odcieniu niebieskim) oraz pustyniach Nevady (tu odmiana fioletowa).

Dumortieryt – zastosowanie

Przede wszystkim wykorzystuje się go w przemyśle ceramicznym. Z racji jednak tego, że jest minerałem dość rzadkim, nie stosuje się do przemysłowo. Coraz bardziej zyskuje na popularności jako kamień ozdobny, przeznaczony do wyrobu biżuterii lub przedmiotów artystycznych. Dzięki twardości około 7 w skali Mohsa, można go obrabiać, ale nie jest zbyt kruchy.

Barwy dumortierytu

Charakteryzuje się niezwykle ciekawa barwą. Od czerwonej, przez niebieską i granatową aż po bardzo głęboki, prawie czarny fiolet. Nie jest minerałem jednolitym, barwy przenikają się i tworzą wzory na powierzchni kamienia, dlatego każda biżuteria z dumortierytem jest niepowtarzalna.

Właściwości dumortierytu

Osoby zajmujące się magią kamieni i w pływem minerałów na życie i zdrowie uważają, że dumortieryt jest kamieniem umożliwiającym komunikacje z przewodnikami duchowymi. To kamień, w który powinna zaopatrzyć się każda wróżka czy tarocista.

Pod względem psychologicznym ma wprowadzać harmonię, spokój, odpoczynek. Wspiera osoby leczące się z uzależnień i sprawia, że łatwiej wytrwać w postanowieniach. Wprowadza ład i porządek. Ma pomagać w chwilach zwątpienia, lęku czy depresji. Wydaje się, że to kamień idealny na współczesne, pełne niepokojów, smutku i lęków czasy.

Jedną z jego właściwości ma być również stymulacja procesów mentalnych, czyli jest to kamień dobry dla osób, które w codziennym życiu i pracy często borykają się z trudnymi do rozwiązania sprawami i problemami. Wzmaga kreatywność.

Pod względem zdrowotnym, ma wpływać korzystnie na układ oddechowy, tarczycę oraz głowę. Powinny się w niego zaopatrzyć osoby z tendencją do migren i bólów głowy. Pomaga też dzieciom w zwalczaniu infekcji.

Jest kamieniem polecanym osobom spod znaku Wagi.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/dumortieryt-rzadki-mineral-o-ciekawych-wlasciwosciach/