Wyjątkowy topaz mistyczny

Wspaniały blask i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru mogłoby się wydać, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – kolory

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre efekty przynosi stosowanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często stosują go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest również różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać ozdoby do swojej kreacji.