O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Szukasz jedynej w swoim rodzaju oferty wypraw w góry? Dobrze trafiłeś! Zajrzyj na www.exploruj.pl

Mnóstwo osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w dalekich od Polski miejscach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale również najwyższe wzniesienia Afryki, Azji czy Meksyku. Z pewnością ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Oczywiście asysta agencji dużo upraszcza, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść długą wyprawę z bardzo masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków górskich odzieżą i dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma więc umiejętność pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest stu procentowe dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]