Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Jeśli potrzebujesz kryminalnych książek, koniecznie wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie ukrywajmy, iż ogromna grupa miłośników książek to entuzjaści koszmarnych opowiadań. Jedni gustują w powieściach na granicy horroru, inni lubią zanurzać się w dalekie kąciki zagmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców i bestialskich bandziorów. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji prezentujących odbiorcom historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem zmyślone, nadal jedną z najlepszych dróg styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – czemu lubimy straszne historie?

Pasjonat thrillerów i powieści kryminalnych bez zastanowienia odpowie, iż chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Czytając bądź oglądając przerażające historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się intensywnemu odczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to na ogół problemami zdrowotnymi, utratą zatrudnienia bądź niestabilnością finansową. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają często tak mroczny i okrutny wydźwięk – tak opowieści te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, informując je przy tym, iż to co dobre nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery lepiej budują klimat niż ich filmowe adaptacje

XXI w. to czas błyskawicznej kultury. Odbiorcy, o ile znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu lub mini serialu, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy klimatycznych horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na bardziej czy mniej znanych platformach streamingowych. Co wymaga zaznaczenia, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje popularnych książek, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia podobnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść kryminalną lub thriller, konsumuje się odmiennie niż film – wolniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każdy opis, dialog czy postać (nawet ta czwartego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u czytelnika najczęściej stopniowo, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc uwielbiasz czytać i znajdujesz na to czas, daj się przestraszyć horrorom, literaturze kryminalnej oraz thrillerom.

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa