Buty jeździeckie – jakie wybrać?

Jazda konna z każdym rokiem zyskuje na popularności. W rzeczy samej nie jest to zadziwiające – szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę spore zalety tej dziedziny sportu. Kluczowe z nich to: rozwój wszystkich mięśni, trening właściwej postawy, jak również poprawienie kondycji. Ponadto ma dobroczynne oddziaływanie na psychikę: niweluje stres, sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji oraz podnosi poczucie odpowiedzialności. Żeby jednak maksymalnie korzystać z dobrodziejstwa jazdy konnej, powinniśmy właściwie wybrać ubiór i buty jeździeckie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych ostatnich?

Buty jeździeckie – zabezpieczenie całej lub części nogi

Odróżnia się dwa podstawowe typy butów do jazdy konnej: oficerki oraz sztyblety. Drugie są zdecydowanie krótsze, ponieważ sięgają nieco powyżej kostki. Oficerki to zaś obuwie niezmiernie wysokie, sięgające ponad kolano. Dlatego dają osłonę większej powierzchni nogi, minimalizując ryzyko powstawania sińców i otarć. Sztyblety to mniejszy koszt od oficerek, jakkolwiek decydując się na ich zakup, warto pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się też w ochraniacze nóg – czapsy albo sztylpy.

Z jakich materiałów są wytwarzane buty do jazdy konnej?

Podczas zakupów butów do jazdy konnej, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę na tworzywo, z jakiego zostały one wykonane. W sklepach odnajdziemy obuwie zrobione ze skóry oraz jej różnych imitacji. Skóra jest zdecydowanie bardziej kosztowna, ale opłaca się na nią zdecydować ze względu na zwiększoną wytrzymałość i możliwość dostosowania się buta do konturu stopy dżokeja. Zalecane są zwłaszcza buty ze skóry cielęcej, która jest delikatna i błyskawicznie osiąga docelowy kształt. Bydlęca skóra prezentuje się nieznacznie gorzej, jednak jej niewygórowana cena jest dużą atutem.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]