Czy kiszone warzywa to tylko słowiański przysmak?

Zobacz, gdzie kupić kiszonki, wejdź na https://bit.ly/2VW6gzR.

Warzywa kiszone są tak silnie zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że uważamy, iż jest to głównie słowiański frykas, rzadko spotykany w pozostałych regionach świata. Jednakże kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.

Z jakiego powodu kiszonki cieszą się popularnością?

Historycy potwierdzili, że metoda konserwowania pożywienia poprzez ich zanurzenie w solance, w soli lub w zlewie z octu, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym jest ona zanurzona, ogranicza rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat wstecz był to optymalny sposób, żeby zwiększyć czas przydatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też przyjęła się tradycja przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Mają one m.in. sporo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z rzepaku bądź kapusty.

Kiszone przetwory z warzyw – co można kisić?

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany generalnie w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się dużą popularnością. Natomiast ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem hamburgerów, kanapek i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. pomidory, cebulę, a także owoce (np. gruszki), a czasami nawet śledzie.

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem lub znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów lokalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany wedle standardowego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w Chinach.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]