Historia obrączek ślubnych

Obrączki Kraków znajdziesz na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednakże niedużo osób wie. I choć wcześniej bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Iranie, w Irlandii, w USA albo w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki wspólnie, niemniej jednak obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelną stylistyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) reprezentujące potęgę miłości. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także często w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla nowożeńców cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]