Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Zamów łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]