Dowiedz się więcej o motoreduktorze ślimakowym.
Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z silnika i przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów
Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, więc zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasami miesięcy, na czasochłonne wyliczenia i testy poszczególnych układów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, średnich bądź sporych obciążeń, a także do długiego albo krótkiego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).
Brak z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, transport lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, podnośniki i wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]