Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Jeśli potrzebujesz silników prądu stałego, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Malutkie bądź ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Co wypada wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego składają się ze komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę, a takżeswoją niezawodność.

Silniki DC znajdują się w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, a więc zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które pewnie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silniczków DC korzystają też entuzjaści elektroniki do realizacji własnych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od cenionych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]