Hydroizolacji fundamentów – istotny etap prac budowlanych

Stawiając na budowę domu, trzeba pamiętać o najróżniejszych pracach. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. To na tyle ważny etap prac, że najlepiej ich przeprowadzenie powierzyć fachowcom posiadającym wielkie kwalifikacje i długoletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze chroni budynek przed wpływem wilgoci. Powinno się pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na fundamenty może poważnie zmniejszać właściwości termiczne budynku. Dochodzi wtedy do wyziębienia murów, które są przez to znacznie bardziej podatne na atak grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Teraz wykonywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wtedy, kiedy woda gromadzi się nieopodal bryły budynku. Jest ona idealna również w przypadku, gdy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś zapewnia ogólne zabezpieczenie przed działaniem wody oraz wilgoci w sytuacji, gdy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne elementy budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest stosowana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się teraz zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych. Trzeba pamiętać, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest osłonięcie miejsc trudno dostępnych. Są to narożniki, łączenia ścian i załamania. Z tego powodu zrobienie hydroizolacji nakłada konieczność przygotowania odrębnego projektu prac. Wykonanie hydroizolacji najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają tak wiedzę, jak i umiejętności praktyczne w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wówczas można mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja rewelacyjnie wypełni swoją rolę.