Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Kup sklejkę szalunkową Kraków

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki mają także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]