Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Więcej o szalunkach ściennych na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większość inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu bądź drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą belki, narożniki, głowice ze stali bądź aluminium i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy często parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]