Piaskowiec elewacyjny – praktyczny poradnik

Piaskowiec elewacyjny to surowiec szeroko używany w przestrzeni miejskiej. Stał się popularny nie tylko jako materiał ozdobny wewnątrz pomieszczeń, ale również na elewacjach. Sprawdźmy więc co tak naprawdę decyduje o jego możliwościach.

W jakich celach używany jest piaskowiec elewacyjny?

Piaskowiec elewacyjny jest niesamowicie modnym surowcem wykorzystywanym podczas wykańczania domów jednorodzinnych oraz ich fasad. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych – od łososiowego, przez zielony aż po brunatny. Poszczególne warianty piaskowca różnią się od siebie odcieniami, ukształtowaniem i rodzajem – wyróżniamy płytki gładkie, faliste, ciemne, o ciętych krawędziach. Niektóre odmiany piaskowca odznaczają się pięknym połyskiem, dzięki zastosowaniu mieszanek innych minerałów. Z tego też powodu piaskowiec doskonale sprawdza się w jako element dekoracyjny – w mieszkaniach, na ścieżkach i jako element okładzinowy. Stanowi świetny element na podjazdy, grille oraz ozdobne murki.

Piaskowiec elewacyjny sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach

Kluczową właściwością piaskowca jest jego niezwykła odporność na negatywne warunki środowiskowe. Płyty elewacyjne są w stanie przetrwać w idealnym stanie przez co najmniej 20-30 lat. To materiał pochodzenia organicznego, który nie podda się działaniu mrozu, wzmożonych opadów i będzie stanowić niezwykły atut dla naszej posesji. Na rynku pojawia się wiele typów płyt elewacyjnych z piaskowca – zarówno tych wydobywanych w Polsce, jak i zagranicznych.