Drzwi drewniane – dlaczego są tak popularne?

Choć w sklepach znajdziemy wiele drzwi wykonanych z rozmaitych materiałów (między innymi z metalu czy materiałów syntetycznych), to szczególnym zainteresowaniem wytwórców i kupujących cieszą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to zaskakiwać, bo ich wszystkie zalety sprawiają, iż okażą się doskonałym wyjściem zarówno tam, gdzie ważna jest funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, gdzie istotniejsze są względy wizualne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą wszak wytrzymałe oraz świetnie wyglądają, a ich użytkowanie nie przysporzy żadnych trudności. Jak jednak produkowane są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich zakupie?

Które drewno na drzwi drewniane?

Do produkcji drzwi mogą być wykorzystywane najróżniejsze rodzaje drewna. Zazwyczaj rzecz jasna używane jest drewno sosnowe, bo jest stosunkowo wytrzymałe, zaś ponadto tanie, niezbyt ciężkie i nieprzysparzające problemów przy obróbce. Oprócz tego stosowane są zwłaszcza pozostałe drewna europejskie – na przykład buk oraz dąb. Wygląd drewna z sosny nie pasuje jednak do wszystkich pomieszczeń – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i egzotycznych. Określają one charakter danego egzemplarza i pozwalają na dostosowanie go do różnych mebli czy dekoracji.

Drzwi drewniane do stylowych wnętrz

Drzwi drewniane są chętnie wybierane także z uwagi na fakt, iż (w odróżnieniu od modeli wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być wykorzystywane również w tradycyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach oraz w czasie odnawiania budynków dodanych do wykazu zabytków. Dla części kupujących naprawdę istotne jest także to, że drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wskazówek nabywcy, dostosowując je do jego gustów i wymagań przestrzennych lokalu – a to będzie oczywiście niewykonalne dla modeli z metalu oraz z coraz popularniejszych materiałów syntetycznych.