Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

Przeglądając oferty producentów rolet, łatwo zauważysz, że dostępne są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor się zdecydować? Jest kilka zasad, wartych poznania przed kupnem nowej rolety na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i dobierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Jaki kolor rolet kupić?

W temacie kolorów rolet występują trzy kluczowe nurty: dopełnienie, minimalizm i kontrast. Minimalizm polecany jest zwolennikom czystych, prostych wnętrz, z niedużą ilością ozdobnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze piaskowym, szarym, beżowym lub écru. Neutralna kolorystyka nie będzie się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla pozostałych elementów w pokoju. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: czerwonego, niebieskiego i żółtego przeciwstawne będą odpowiednio: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Jeżeli masz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – na przykład rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Aranżujesz pokój w odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety w takim kolorze.

Wpływ kolorów na samopoczucie

Zgodnie z najbardziej ogólną regułą oddziaływania kolorów na nasz nastrój, barwy zimne uspokajają, natomiast ciepłe rozbudzają. Mocny żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w salonie i tam, gdzie odpoczywasz. Wręcz idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na dużych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować drażliwe sytuacje i napięcia. Wykorzystuj ją wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie w zupełności wystarczą, żeby ożywić wnętrze.