Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Skieruj się tu, jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości o kursie franka szwajcarskiego.

O franku większość Polaków nie wie za dużo, w zasadzie tylko tyle, że jest to ta waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty hipoteczne, które w tym momencie spłacają z problemami. Tymczasem historia franka jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi funta szterlinga, dolara amerykańskiego i euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który funkcjonował w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które wcześniej były wybijane w szwajcarskich kantonach. Przez nieomal dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, stawiając opór m.in. sporym zawirowaniom w czasach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z najbardziej zachwycających walut na świecie. Seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się rzadką pionową orientacją i cudowną kolorystyką. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Jacoba Burckhardta, Le Corbusiera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – twarze wojskowych, monarchów czy polityków. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, nauka oraz kula ziemska.

Jak szukać kursu franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs monitorują też ciekawością osoby z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantoru online, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w co parę sekund. Tu można także prześledzić fluktuacje wartości waluty w dowolnie wybranym okresie. To funkcja potrzebna inwestorom planującym swoje dalsze działania oraz frankowiczom czekającym na optymalny moment, aby zlecić wymianę waluty przed spłatą najbliższej części pożyczki.