Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najczęściej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym ograniczenie wydatków związanych z działalnością firmy. Głównie ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa także to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy dóbr bez potrzeby ich nabycia. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na tę formę finansowania?
Zasady leasingu
Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle są auta, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy albo wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten zazwyczaj sprzedaje je w niskiej cenie.
Korzystny leasing – jak go wyszukać?
W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, że trudno wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu są właściwe kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, wybierając leasing, dobrze postąpimy zasięgając porady specjalisty. Przed znalezieniem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak znaleźć ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym wyjściem.