Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Wejdź na https://tinyurl.com/2elygua2, aby odnaleźć informacje dotyczące Krajowego Systemu Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest w pełni klarowny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to istotny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot VAT oraz nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]