Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko Biała? Wejdź na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki regulacje nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa dokładnie wskazuje, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu wykonywanie tego rodzaju testów jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]