Jak dbać o okna zabytkowe?

Więcej szczegółów o zabytkowych oknach.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużym stopniu wpływa także wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, a to sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje mnóstwo dobrych stron, lecz wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie mogą otrzymać duże kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]