Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Sprawdź, kto oferuje badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także zdolność do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]