Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Większość z nas pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z serwisowaniem kominów lub czyszczeniem okien w wieżowcach. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której placówce?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa celem wykonania badań, a następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie schorzenia nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń należą przede wszystkim padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista ma prawo poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]