Prywatny detektyw

Kim jest detektyw? Już od XIX wieku rozwijała się ta specjalność, a użycie wybitnych i intrygujących zasad dedukcji odbiło swój ślad w literaturze czego przykładem jest na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z rozumowania logicznego i innych niejawnych metod dochodzenia. Taka postać dedukcji ma na celu dojście do prawidłowych konkluzji w oparciu o dowody, rzetelne informacje i przesłanki. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres czynności detektywa

Coraz częściej korzystamy z usług prywatnych detektywów. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda charakterystyczna sugestia czy wiadomość od klienta jest ważna. Główny zakres takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest udowodnić nasze racje i motywy. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie dobry detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.