Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy osobowości kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku osoby badane podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]