Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

Niedrożność nosa u małych dzieci to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Zalegający katar może prowadzić do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Żółtozielony, bakteryjny katar jest zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można odciągać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach bardzo popularny jest natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie wielu rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejszy sposób niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu flegmy 0,9% roztworem soli. Po usunięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie podrażnionej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).