Kliknij tutaj i dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko.
Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają te badania?
Co sprawdzają badania wysokościowe?
Praca na wysokości, mimo że według przepisów BHP powinna być wykonywana z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) i neurologii. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W czasie badań można również wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba martwić się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.
Badania wysokościowe – co ile
lat je wykonywać?
Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, że w toku pełnienia obowiązków stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast wykonywać je każdego roku.
Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]