Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.