Potrzebujesz wiadomości o bólu krzyża? Dobrze trafiłeś!
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym pomału staje się normalnością dla znacznej części społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się wyłącznie starsi ludzie. Mała aktywność fizyczna powiązana z pracą za biurkiem powoduje, iż bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Ból pleców – o czym świadczy?
Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym nieraz powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten promieniuje w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może także dawać znaki o powstawaniu chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból między łopatkami oraz ból w odcinku lędźwiowym często jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni bądź więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z podnoszenia ciężkich obiektów czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest lekceważony, bo zanika po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból pleców bywa również konsekwencją przeróżnych stanów zapalnych lub urazów nierzadko tak znikomych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.
Nie ignoruj bólu pleców
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on wstępnie rodzaj i źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do stosownego specjalisty, który ustali najlepszą formę leczenia. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego lekarze rekomendują codzienną aktywność fizyczną, utrzymanie odpowiedniej wagi, jak również pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała m.in. w czasie pracy przy biurku. Naprężone mięśnie grzbietu i karku można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami stymuluje cyrkulację krwi i limfy oraz umacnia mięśnie, co redukuje bóle przeciążeniowe.
Dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]