Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o biopsji fuzyjnej, uzyskasz na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem i wymiarami włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę rozpoznania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy z erekcją oraz wytryskiem, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju raka. By jednakże mieć bezsporną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym w większości wypadków ok. pół godziny. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]