Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Problem pułu zawieszonego w atmosferze dotarł już do świadomości statystycznego mieszkańca Polski i sporadycznie jest lekceważony. Polacy są świadomi, że jakość powietrza, które codziennie wdychamy, ma kluczowy wpływ na nasz stan fizyczny. Dopóki nie zostaną wprowadzone skuteczne rozwiązania, każdy może zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne mieszkańcom wielkich aglomeracji

Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko pojawienia się znacznego stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Na rozwój szeregu schorzeń płuc podatni są przede wszystkim rezydenci metropolii i terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w znacznym stopniu osłabić szkodliwe oddziaływanie pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak przykładowo AirFree, Blueair bądź Wood’s, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów, więc nie jest to w tej chwili nowość na rynku. Co istotne, poza eliminacją z atmosfery zanieczyszczeń, często mają one też inne pożyteczne funkcje.

Rodzaje i zastosowania oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez problemu dostaniemy sprzęt najlepsze do określonej objętości mieszkania. Są to urządzenia stosunkowo nieduże, więc bez ograniczeń daje się je przestawiać między pokojami. Nie licząc eliminowania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one też bakterie oraz grzyby, które mogą powodować liczne reakcje alergiczne bądź choroby, jak również szkodliwy formaldehyd. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym zapewnia głębszy sen. Niektóre urządzenia posiadają też detektory wykrywające wysokie stężenie dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim osobom podatnym na alergie.