Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo złożonych technicznie narzędzi. Których?
Jakimi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty oraz polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?
Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, dobrze udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.