Jak stosuje się botoks w medycynie?

Botox w Kielcach. Czytaj więcej na revitae.com.pl.

Botulinotoksyna, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez pewien rodzaj bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która z racji swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, w szczególności estetycznej. Jak zatem stosuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks hamuje impulsy wysyłane pomiędzy tkanką mięśniową a nerwami

Botulinotoksyna to jedna z najsilniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie opiera się na ograniczaniu impulsów przesyłanych pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniami. To z tej przyczyny jego spożycie (przykładowo wraz z nieświeżym pożywieniem) bywa nadzwyczaj niebezpieczne, bowiem w poniektórych sytuacjach kończy się zatrzymaniem akcji serca. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botoks, lekarze od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których występuje nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu powiek, ciężkich przypadkach migreny oraz schorzeniach powodujących tiki nerwowe. Botox szeroko wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, innymi słowy odruchowego tarcia zębami, bo wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wybrane miejsca redukuje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym minimalizuje ryzyko ścierania się zębów i pękania szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także ludziom cierpiącym na nadpotliwość – podana w obszary, gdzie organizm produkuje zbyt duże ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – usuwanie “zmarszczek palacza” i zmarszczek mimicznych

Przeciętny Polak najczęściej botoks asocjuje jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I istotnie, neurotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg szybki i bezbolesny. Preparat botoksu wyrównuje skórę i rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Dlatego też z reguły wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek pojawiających się w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można także ograniczyć intensywny łojotok skóry na czole.

Dane kontaktowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]