Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w różnych tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Jakkolwiek najwięcej można go znaleźć w skórze. Aktywuje on produkcję kolagenu, a przy tym dysponuje także zdolnością wiązania sporych ilości tlenku wodoru, czyli wody, i to właśnie między innymi dzięki niemu skóra jest jędrna. Wraz z postępującym wiekiem kondensacja kwasu hialuronowego sukcesywnie się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób tworzą się zmarszczki, będące naturalnym skutkiem nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się.
Kwas hialuronowy i jego współczesne wykorzystanie w medycynie
Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się głównie z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny stosowany jest w o wiele większym zakresie. Korzysta się z niego m.in. w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej bądź w proktologii do wspierania procesów gojenia. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, korekcję kształtu nosa, modelowanie podbródka, okolic ust i brody, redukcję cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się także na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.
Ile trwa ostrzykiwanie kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, stąd potencjalne reakcje alergiczne bądź podrażnienia po zabiegu przytrafiają się sporadycznie, ale nie należy z góry ich wykluczać. Przed zabiegiem specjalista odbywa z pacjentem konsultację, w trakcie której sprawdza, czy nie występują przeciwwskazania do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak przykładowo ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka czy stany zapalne skóry, a także potencjalne uczulenie na ten biopolimer.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym wykonuje się z wykorzystaniem mikrokaniuli, która za sprawą obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak zwykła igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po zabiegu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które zanikają po około 2-3 dniach. Warto zaakcentować, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, dlatego że związek ten jest naturalnie metabolizowany przez organizm.