Nie lekceważ kataru u dziecka

Katar u niemowlaka powodowany jest różnymi faktorami, jednakże w każdym wypadku jest to źródłem problemów ze snem, złego humoru i dyskomfortu. Jak radzić sobie z katarem u noworodka?

Katar u niemowlaka – przyczyny i potencjalne powikłania

Najczęstszą przyczyną kataru u noworodka są infekcje wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O zakażeniu wirusowym świadczy gęstość kataru – jest on cieknący i przezroczysty. Natomiast zakażenie bakteriami manifestuje się zawiesistym katarem o zielonym zabarwieniu. Od czasu do czasu katar z nosa pojawia się w reakcji na alergeny – niemowlę może reagować w ten sposób różne drażniące czynniki, np. na roztocza kurzu. Obojętnie od źródła infekcji, katar u niemowlaka nie może być bagatelizowany, ponieważ lekceważenie jego objawów może doprowadzić do groźnych komplikacji. Pozornie ta drobna dolegliwość może zaowocować zapaleniem ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego lub niedosłuchem. Nieleczony katar zwiększa także zagrożenie zapaleniem zatok.

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Zwalczanie kataru powinno skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny choroby – alergenu, zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Wydzielinę należy też na bieżąco odciągać – dzięki temu maluch czuje się bardziej komfortowo, oddycha i je bez większych problemów. Pomocnym do tego urządzeniem jest aspirator Katarek, który usunie wydzielinę odkładającą się w nosku i przeczyści go. Specjaliści polecają najpierw rozcieńczenie kataru za pomocą soli fizjologicznej, potem odessanie wydzieliny aspiratorem, a w następnej kolejności nawilżenie błony śluzowej ponownie solą fizjologiczną albo maścią Katarek.