O terapii laserem frakcyjnym

Blizny poparzeniowe i rozstępy na skórze to znamiona, których często nie da się ukryć. Nierzadko są powodem niskiej samooceny, co może silnie wpływać na nasze samopoczucie. Do ich likwidacji w dzisiejszej medycynie wykorzystuje się laser frakcyjny, przy pomocy którego można odtworzyć oraz wygładzić skórę.

Na jakie obszary ciała można użyć laser frakcyjny?

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest stosowany w bardzo obszernym zakresie, na przykład do korekcji opadających powiek, redukcji “lwiej zmarszczki” czy redukcji plam starczych oraz blizn poparzeniowych. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać wiele powierzchni ciała: szyję i twarz, brzuch, a nawet plecy. Trzeba jednakże podkreślić, iż istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze rozpoznanym rakiem skóry oraz u kobiet w ciąży. Trzeba mieć także racjonalne oczekiwania w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdą zmarszczkę uda się w całości wygładzić, podobnie jest z rozstępami i bliznami. Pacjent musi być też świadomy, że o ile likwidacja blizn i rozstępów laserem frakcyjnym daje trwałe efekty, o tyle lifting laserowy na wiele miesięcy odnawia skórę, lecz naturalnego procesu starzenia się nie potrafi spowolnić.

Działanie lasera frakcyjnego – waporyzacja wilgoci w tkance skórnej

W czasie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wytwarza tysiące mikroskopijnych punkcji, na skutek czego odparowuje wilgoć w skórze. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek w jego trakcie pacjent w dalszym ciągu może odczuwać szczypanie skóry. Działanie lasera stymuluje wytwarzanie kolagenu w skórze, co w rezultacie ją ujędrnia, odmładza i wygładza. Efekty łatwo spostrzec już po pierwszym zabiegu, lecz zwykle do wyraźnej eliminacji rozstępów i zmarszczek nieodzowne jest powtórzenie terapii jeszcze 2-3 razy w kilkutygodniowych odstępach koniecznych do wygojenia się tkanki, gdyż czas odnowy skóry po zabiegu laserem trwa ok. 2 tygodni. W okresie po zabiegu powinno się w specjalny sposób dbać o skórę, a o wszelakich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.