Plastyka powiek górnych – czym jest blefaroplastyka?

Chirurgiczna korekcja powiek jest wyjściem dla osób, które odczuwają głęboki dyskomfort spowodowany ich opadaniem. Tkanka powiek jest bardzo cienka, dlatego też dość szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem elastynę i kolagen, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jednakże opadające powieki nie są problemem jedynie ludzi starszych. Nierzadko na tę przypadłość z przyczyn genetycznych cierpią też osoby w młodym wieku.

Z jakiego względu pacjenci decydują się na korektę powiek?

Starzenie się skóry jest nieuchronne i współcześnie medycyna nie osiągnęła nadal poziomu, który umożliwiłby jego kompletne zastopowanie. Opadające powieki są więc pospolitym następstwem utraty przez skórę sprężystości. Na ogół opadające powieki są mało istotnym problemem estetycznym, gdyż powoduje, iż twarz wygląda na niezmiernie strudzoną. Jednak liczni pacjenci decydują się na podniesienie ze względów leczniczych – opadające powieki mogą bowiem przyczyniać się do częstego odczuwania bólu głowy, poważnego ograniczenia pola widzenia lub głębokiego zmęczenia oczu. Może to więc silny wpływ na nasze życie, poprzez utrudnianie powszednich czynności, jak czytanie czy prowadzenie auta.

Plastyka powiek górnych – czy zostanie blizna po zabiegu?

Plastyka powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i wycięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności likwiduje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zszywane jest drobnymi szwami, co daje gwarancję, iż po zasklepieniu ślad po nich będzie niewidoczny. Sam zabieg blefaroplastyki trwa na ogół około 1 godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni widoczny jest obrzęk oczu, czasami pacjent doświadcza również pieczenia powiek, jednakże najczęściej już po blisko dwóch tygodniach pacjenci mogą wrócić do codziennej aktywności.

Nie każda osoba może przystąpić do zabiegu korekty powieki górnej, toteż wcześniej potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby serca czy też nadciśnienie. Blefaroplastyki nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.