Popularne zabiegi medycyny estetycznej – modelowanie owalu twarzy

Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci z biegiem lat swoje pierwotne rysy, a na cerze pokazują się coraz to nowsze fałdki i zmarszczki. Wcześniejszy jędrny owal twarzy zmienia się, głównie w następstwie spadku kondensacje kolagenu i kwasu hialuronowego oraz redukcji tkanki tłuszczowej i miękkiej w skórze. Znaczny wpływ na kondycję skóry mają również długotrwała ekspozycja na słońce, działanie grawitacji, ruchy mięśni twarzy czy czynniki genetyczne.

Modelowanie twarzy – jaki daje efekt?

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z obszaru medycyny estetycznej będący alternatywą dla procedur z użyciem noża chirurgicznego. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zmarszczek mimicznych powstających na czole i w pobliżu ust, oczu, nosa, wymodelowanie twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – organiczny biopolimer znajdujący się we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy aplikowany jest w warstwę skóry właściwej przy pomocy mikrokaniuli, co redukuje zagrożenie pojawienia się zasinienia. Należy zaakcentować, że przed zabiegiem wolumetrii nie ma potrzeby korzystania ze znieczulenia, bowiem środki tłumiące ból są dodane już we wstrzykiwanym preparacie. Nieraz zabiegi modelowania owalu twarzy uzupełniane są poprzez późniejsze (ale nigdy jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu redukcję napięcia tkanek mięśniowych twarzy, i w rezultacie – ograniczenia w przyszłości tworzenia się zmarszczek. Zabieg modelowania owalu twarzy nie trwa długo, zwykle około pół godziny, a pacjenci wracają do swoich czynności natychmiast po zabiegu. Rezultaty wolumetrii utrzymują się z reguły przez około roku, w poniektórych przypadkach nieco dłużej.

U kogo nie można przeprowadzić modelowania twarzy?

Występują przeciwwskazania odnośnie możliwości przeprowadzenia wolumetrii. Zabiegowi modelowania twarzy nie poddaje się kobiet w ciąży oraz karmiących, jak również również u osób ze zdiagnozowaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z zaburzeniem krzepliwości krwi oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy trądziku). Wypada dodatkowo zaznaczyć, że pomimo iż wolumetria jest postrzegana jako zabieg bezpieczny, jednakże jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze występuje ryzyko powikłań bądź niepożądanych następstw.