Presoterapia to zabieg, którego zadaniem jest usprawnienie obiegu limfy w organizmie. Masaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w latach 30-tych XX w. – to zbiór różnych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów obrotowych oraz czerpiących, których częstotliwość i siłę terapeuta przystosowuje za każdym razem do punktu ucisku, jak i stanu zdrowia pacjenta.
Maszyna do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez pomocy fizjoterapeuty
W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów często stosowane są maszyny do drenażu limfatycznego odtwarzające masaż ręczny. Taki sprzęt to specjalne mankiety dzielące się na komory, które zakłada się na obrzękłe kończyny górne i dolne. Dzięki wtłoczeniu powietrza w poszczególne przegrody rękaw naciska na kończynę, wspomagając tym samym przepływ chłonki. Istnieje sporo powodów do zastosowania zabiegu presoterapii. To głównie zwyrodnienia stawów, obrzęki i zastoje limfatyczne, a także obrzęki powstałe w wyniku urazów bądź obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii czy też tarczycy). Stosuje się go też w zabiegach estetycznych – wspomagająco w toku procesu odchudzania i jako wsparcie w likwidacji “skórki pomarańczowej”. Presoterapia stała się też dość popularna w świecie profesjonalnego sportu, najczęściej jako etap regeneracji po podwyższonym wysiłku.
Kompaktowe aparaty do presoterapii w domu
Szerokie możliwości zastosowania urządzeń do drenażu limfatycznego przysłużyło się pozytywnie do rozwoju tego sprzętu. Obecnie osoby raz za razem stosujące tę formę masażu mogą przeprowadzić zabieg w domu, dzięki przenośnym urządzeniom Move8, Move6 oraz Move4 marki CarePump. Domowe aparaty do masażu uciskowego tego producenta cechują parametry zbliżone do sprzętu używanego na co dzień w gabinetach fizjoterapeutycznych. Cyfra z nazwy modelu świadczy o ilości komór mieszczących się w rękawach – więcej przedziałów to skuteczniejszy drenaż. Maszyny CarePump są dość lekkie i kompaktowe, dlatego bez trudu można wziąć je w podróż, np. na zagraniczny turniej sportowy.
Co kluczowe, poddanie się zabiegowi presoterapii powinno być obowiązkowo skonsultowane z lekarzem. Najlepiej nie postanawiać o tym samemu, bowiem istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiego masażu (to m.in. miażdżyca czy nowotwór, które powinno się wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]