Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Potrzebujesz wiadomości o urologu w Krakowie? Dobrze trafiłeś!

Konsultacja z urologiem powoduje u dużej części pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące przejawy choroby, często odwlekają o wiele tygodni badanie u specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same znikną. Na jakie wobec tego objawy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego udania się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszelkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim krwi albo ropy, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale też pieczenie lub ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być również mniej ewidentne, np. ból pleców lub podbrzusza, opuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni udać się do niego jeżeli mają problemy z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba przy okazji podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci zwykle zgłaszają się do gabinetu urologa celem przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też sporo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]