Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Skieruj się w to miejsce, jeśli potrzebujesz więcej wiadomości o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Stożek rogówki to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia i może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to transparentna część oka, która silnie koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, czasem występuje również podwójne widzenie. Stożek rogówki nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych albo okularów, później natomiast potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite procedury

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem przeróżnych technik. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Świetne efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie miopii czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]